15 Önemli Sebepte Mide Bulantısı

0

Mide Bulantısının Sebepleri

Bulantı, toplumda herkesin yaşayabileceği ve aşırı yemek yeme, araba kullanma, hoş olmayan kokular ve görüntülere tepki, soğuk algınlığı gibi daha masum sebeplerden kaynaklanabilecek en yaygın şikayetlerden biridir. Bunun dışında ciddi bir hastalığın habercisi olabilir; ülserler, gastrointestinal enfeksiyonlar, ani başlangıçlı gastrit, bağırsak tıkanıklığı, apandisit gibi sindirim bozuklukları, stres, hamilelik, baş dönmesi, migren, tansiyon sorunları ve hatta beyin tümörleri sebebi olabilir.

Mide bulantısı bir hastalık değil, çeşitli nedenlerle vücuttaki mekanizmaların indüklenmesinden kaynaklanan çeşitli hastalıkların reaksiyonu veya belirtisidir. Bulantıya neden olabilen ve dikkat gerektiren çeşitli hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

1. Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesinin ilk belirtilerinden biri mide bulantısıdır. Gıda zehirlenmelerinde mide bulantısı şikayetlerine; kusma, ishal, ateş, karın ağrısı ve kramp gibi şikayetleri de ekleyebilirsiniz.

2. Gastrit

Gastrit, midenin iç duvarının iltihaplanması olarak tanımlanabilir ve genellikle Helicobacter pylori’den kaynaklanır. Gastrit aniden ortaya çıkabilir (akut gastrit) ve zamanla yavaş yavaş semptomlar gösterebilir (kronik gastrit). Mide bulantısı gastrit hastalarında çok sık görülen bir semptomdur. Bulantı, ağrı ve üst karın şişliği ile kusma eşlik eden şikayetlerden biridir.

3. Ülser

Mide veya oniki parmak bağırsağının çeşitli nedenlerle tahrip olması olarak tanımlanan ülserler, doku kaybına neden olur ve çeşitli semptomlarla ortaya çıkar. En yaygın ülser semptomu üst karın ağrısıdır, ancak mide bulantısı, kusma ve iştah kaybına da neden olabilir.

4. Bağırsak enfeksiyonları

Mide bulantısı, bağırsak enfeksiyonlarının en sık görülen semptomlarından biridir. Bulantıya ek olarak karın ağrısı, kanlı ishal ve ateş gibi belirtiler de bağırsak enfeksiyon hastalığının belirtilerindendir.

neden mide bulanır
Neden mide bulanır

5. Safra kesesi hastalığı ve safra kesesi ameliyatı

Safra kesesi hastalığı; safra kesesinin akut iltihabı, safra kesesi yaralanması ve darlığı, safra kesesi kistleri, safra kesesi taşları ve safra kesesi kanseri gibi çeşitli şekillerde yaşanabilir. Bu hastalıklarla ilgili yaygın şikayetlerden biri mide bulantısı ve kusmadır. Safra kesesi hastalığı nedeniyle cerrahi tedavi gören hastalar, ameliyattan sonra bulantı ve kusma şikayetleri devam edebilir.

6. Gastroözofageal reflü hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığının en sık görülen semptomu, mide içeriğinin çeşitli nedenlerle mideden yemek borusuna geri kaçması sonucu mideden boğaza yayılan yanma hissidir. Yanma hissi, yemek yedikten sonra veya gece yatarken yaygındır. Göğüs ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda yumru, mide bulantısı veya kusma olabilir.

7. Bağırsak tıkanıklığı

Bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmediğinde hayatı tehdit eden hastalıklardan biridir. Aniden şiddetli karın ağrısı, karında şişlik, gaz ve dışkı çıkaramama gibi belirtilerin yanı sıra bulantı ve kusma da görülebilir.

8. Kanser ve kanser tedavisi

Mide bulantısı kanser belirtisi olabilir. Özellikle sindirim sistemi kanserinde hazımsızlık ve karında şişkinlik gibi belirtilere ek olarak bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Mide bulantısı şikayetleri kanser tedavisi sırasında veya sonrasında da ortaya çıkabilir. Kemoterapi tedavisi sırasında ani bulantı ve kusma görülebilir. Kemoterapi sırasında ve sonrasında bulantı ve kusma şikayetleri ortaya çıkabilir.

9. Baş dönmesi

Hastalar çeşitli nedenlerle baş dönmesi veya baş dönmesi yaşayabilir. Şiddetli baş dönmesinde kişi genellikle hareket edemez ve ilk şikayetler bulantı ve kusmadır.

10. Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları genellikle şiddetli kulak ağrısı ile kendini gösterir. Ancak iç kulak enfeksiyonlarında mide bulantısı ve baş dönmesi gibi memnuniyetsizlikler kulak ağrısına katkıda bulunabilir.

11. Beyin travması ve beyin tümörleri

Kafa travmaları ve beyin tümörleri gibi rahatsızlıklar, hastalığın şekline göre farklı belirtiler gösterebilir. Beyin travması ve beyin tümörleri şiddetli baş ağrılarına, mide bulantısına, kusmaya, konuşma sorunlarına, kol ve bacaklarda güçsüzlük ve görme bozukluğuna neden olabilir.

12. Apandisit

Apandisit iltihabının en tipik semptomu, bağırsak ve bağışıklık savunmasını düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülen sağ kasıkta ağrıdır. Ancak ağrının yanında mide bulantısı, kusma, hazımsızlık gibi şikayetler de yaşarsınız.

Mide buluantısına dikkat edin
Mide buluantısına dikkat edin

13. Migren

Migren ataklarının en belirgin özelliği zonklayıcı bir baş ağrısıdır. Ama bu baş ağrısı. Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi şikayetler de eklenir.

14. Kalp krizi

Kalp krizi sırasında yetersiz oksijen alınabilir, bu da baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusmaya neden olabilir.

15. Böbrek ve idrar yolu hastalıkları

Böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları mide bulantısı, kusma ve şiddetli ağrı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.