5 Adımda Göbek Yağlarından Kurtulma!

0

5 Kolay Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulmak İster misiniz?

Vücudun bölgesel yağlanmasından kaynaklanan fazla kilolar birçok sağlık sorununa neden olabilir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz özellikle göbek bölgesindeki yağlanmayı önlemek için yaşam için vazgeçilmez olmalıdır. Karın eritmek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek, en az 7 saat düzenli uyumak ve stresten uzak durmak önemlidir. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’den Betül Merd, göbek eritme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Karın bölgesindeki yağlanmanın nedenlerine dikkat!

Aşırı kalori alımı ile bel ve karın bölgesindeki yağlanma artar ve karın obezitesine yol açar. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, durgun yaşam, yaşlanma ve genetik faktörler nedeniyle oluşan karın yağları zamanla tehlikeli hale gelir.

  • Şekerli içecekler aşırı kalori alımına neden olurken, karın ve bel bölgesindeki yağlanmanın en belirgin nedenlerinden biridir. Yüksek kalorili mısır şurubu, şekerli ve gazlı içeceklerin çoğunda kullanılır.
  • Margarinlerde kullanılan trans yağlar göbek yağını arttırır.
  • Fast food türü beslenme, trans yağ ve yüksek kalori içermesi nedeniyle karın bölgesindeki yağlanmanın artmasında etkilidir.
  • Her türlü işlenmiş ve paketlenmiş abur cubur kilo alımını ve karın yağını arttırır.

Yağlanmanın nerede olduğu önemli mi?

Karın bölgesindeki yağlanma sonucunda iç organların çalışma düzeni bozulur ve vücuttaki genel yağ seviyesi artar. Vücuttaki yağ oranı değerlendirilirken yağın hangi bölgede olduğu önemlidir. Karın yağı, vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan daha tehlikelidir. İdeal kilo vücuttaki bel-kalça oranı hesaplanarak belirlenirken, yüksek bel-kalça yağ oranı karın bölgesindeki yağlanmayı gösterir. Çalışmalar, lomber yağlama yapanların kalça yağlaması olanlardan daha fazla kalça yağlaması olduğunu göstermiştir. Karın yağı belden başlar ve mide, karaciğer ve bağırsakları çevreler. Aşırı iç yağlama genel sağlığı olumsuz etkiler. Öte yandan, bel-kalça oranı hesaplanırken, santimetre cinsinden ölçümün kalça çevresine bölünmesiyle bel ölçüsü bulunur. İdeal kalça oranı erkeklerde 1’den, kadınlarda 0,8’den az olmalıdır. Bel çevresi erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm’den az ise normal, 94-102 cm arası erkekler fazla kilolu, 102 cm ve üzeri olanlar ise obezdir. Örneğin, 81 ile 89 santimetre arasındaki kadınlar fazla kilolu, 89 santimetreyi geçenler ise obez olarak kabul edilir.

Göbek yağını eriten hareketler
Göbek yağını eriten hareketler

 

Göbek eritmek için yapılması gerekenler

  1. Kan şekerinizi kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Kan şekerinizi kontrol altında tutarak göbek yağını önlersiniz. Kan şekerinin dengeli yükselmesi ve düşmesi nedeniyle aşırı gıda tüketimi oluşmaz. Daha az gıda tüketimi nedeniyle kilo alımı da olmayacaktır. Kan şekerini dengede tutmak için şekerli ve şekerli yiyecekler günlük diyetten çıkarılmalıdır.
  2. Ayrıca vücutta hızla parçalanan karbonhidratlardan da uzak durmalısınız. Yüksek karbonhidratlı bir diyet yerine protein ağırlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Göbek bölgesindeki yağ oranı azalana kadar günlük karbonhidrat alımı azaltılmalıdır.
  3. Metabolizmayı hızlandıran besinler tüketilmeli ve yağ yakıcı bitki çaylarından destek alınmalıdır.
  4. Günlük bir program olmalıdır. Uyumak, yemek yemek ve tuvalete gitmek rutin olmalıdır. Bu sayede metabolizma daha düzenli çalışacaktır.
  5. Her gün gece en az 7 saat uyku uyunmalıdır. Bu sayede hormonlar dengelenecek ve metabolizma hızlanacaktır.

Karnınızı eritmeye yardımcı olan yiyeceklerden yararlanın

Tabii ki göbekten kurtulmak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve yağ yakma oranını artıran bazı yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor. Tüm bu besinler metabolizmanın çalışma hızını arttırır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin en önemli özelliği kan şekerini ve kolesterolü düzenlemesidir. Bu sayede gıda tüketimi ihtiyacını en aza indirir. Ayrıca metabolizmanızı %20 oranında hızlandırır. Yemeklerden önce doğru zamanda tüketilen elma sirkesi tokluk hissi yaratır. Ancak elma sirkesi organik olmalıdır.

Chia tohumları: Kilo vermek isteyenler tarafından kullanılır Chia tohumları ülkemizde son 5-6 yıldır çokça tüketilmektedir. Besin değerleri açısından tokluk hissi veren chia tohumları, kişinin besin tüketme ihtiyacını azaltır. Aynı zamanda doğal yağlar içerir. Bu yağlar yağ yakmada oldukça etkilidir.

Hindistan cevizi ve yağı: Sağlıklı yağlardan biri olan hindistancevizi yağı da göbek eritmek için kullanılır. Hormonları dengeleyen hindistan cevizi yağı, tiroid hormonunun düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artırır. Ayrıca daha fazla yemek yeme isteğini bastırır.

Kefir: Bağırsakları düzenleyen probiyotikler içerir. Aynı probiyotikler yağ yakma sürecini de hızlandırır. Göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız her gün düzenli olarak kefir tüketmelisiniz.

Göbek yağlarından kurtulmak
Göbek yağlarından kurtulmak

 

Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli – tüm bu sebzeler sağlıklıdır. Diyet dönemlerinde haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca zeytinyağı ile tüketildiğinde vücuda çok faydalıdır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra göbek bölgesindeki yağları eritmek isteyenler tarafından tüketildiğinde hızlı yağ yakımı sağlar.

: Peynir altı suyu ve yüksek proteinli tavuk tüketmeniz gerekir.

Bitki Çayları: Birçok kafeinli çay, küçük miktarlarda dahi olsa metabolizma hızını arttırır. Diyet yaparken bitki çayları tüketmek metabolizma hızınızı %20 oranında artıracaktır. Gün boyunca düzenli olarak tüketilirse göbek yağları yakılabilir.

Greyfurt: Oldukça sağlıklı bir meyve olan greyfurt, hafif acı tadı nedeniyle fazla tüketilmez ancak yağ yakma konusunda başı çeker. Özellikle kahvaltıda meyve suları gibi katkı maddeleri olmadan tüketildiğinde metabolizmayı %30 oranında hızlandırır. Bu artış geçici bir etki olmayıp gün boyu devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.