Epstein Barr Virüsü ve MS Hakkında

0

Epstein Barr Virüsü ve MS

İnsanların yaklaşık %95’inin beyaz kan hücrelerinde Epstein Barr virüsü (EBV) adı verilen bir virüs vardır. EBV, dünyadaki en yaygın virüslerden biridir. EBV’nin mononükleoza neden olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak EBV hakkında bilmeniz gereken daha çok şey var.

Epstein Barr virüsü yetişkin olarak hemen hemen herkese bulaşan bir virüstür. Çoğu insanda hiçbir semptom görülmez veya sadece hafif soğuk algınlığı benzeri semptomlar görülür. Bazı çocuklar veya genç yetişkinler, mononükleoz adı verilen daha ciddi bir enfeksiyona sahiptir.  Neredeyse herkesin beyaz kan hücrelerinde EBV vardır.

Stres sırasında EBV yeniden faaliyete geçecektir. Reaktivasyon, EBV için büyük bir risktir. Birkaç kanser türüne neden olabilir ve şunlarla bağlantılıdır: bağışıklık sistemi hastalığı Lupus ve romatoid artrit içerir. EBV ile ilişkili kanser türlerinde her yıl: 150.000 ölüm meydana gelir.

Epstein Barr virüsü hakkında ne biliyorsunuz?

EBV en çok monoya neden olduğu bilinmektedir. Herpes virüs ailesinin bir üyesidir. Herpes virüsü ayrıca herpes labialis, genital herpes, su çiçeği ve herpes zoster’a neden olur. EBV, ağız ve boğazın astarındaki B hücreleri adı verilen beyaz kan hücrelerini enfekte eder. EBV ile enfekte olduktan sonra B hücrelerinde sonsuza kadar yaşamaya devam eder. EBV aktif ve aktif olmayan aşamalar arasında hareket edebildiği için uzun süreli inflamasyona ve bağışıklık sistemi hasarına neden olabilir. EBV faaliyete geçtiğinde tükürük ile insandan insana yayılabilir, bu yüzden bu hastalığa öpüşme hastalığı da denir. Uzun süreli EBV iltihabı, kronik yorgunluk sendromu, Burkitt lenfoma, Hodgkin lenfoma, nazofarenks kanseri ve mide kanseri ile ilişkilendirilmiştir.

Epstein Barr virüsü ile COVID-19
Epstein Barr virüsü ile COVID-19

Epstein Barr virüsü ile COVID-19 arasındaki bağlantı

Uzun süreli COVID araştırması, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülmüştü ve 2021 dergisinde yayınlanmıştı. Bu çalışmanın ilk amacı, kaç kişinin COVID-19 ile enfekte olduğunu ve uzun süreli hastalık geliştirdiğini bulmaktı. Uzun süreli COVID, aktif bir enfeksiyon geçtikten sonra COVID-19 semptomlarının yeni, kalıcı veya nüksetmesidir. o kadar tanımlanmış araştırmacı COVID-19 teşhisi konduktan sonra en az 30 gün süren semptomları olan uzun süreli COVID-19.

Hastaların yüzde otuzunda boğaz ağrısı, yorgunluk, kafa bulanıklığı, baş ağrısı, iştahsızlık, ateş ve deri döküntüsü gibi semptomlarla birlikte uzun süreli COVID-19 gelişti. Gerçekten ilginç olan şeydi, araştırmacıların uzan süren COVID hastalarında yeniden aktive olmuş EBV enfeksiyonunu doğrulamalarıdır. Aktif EBV enfeksiyonunda uzun süreli COVID-19 semptomları da bulunur. Uzun süreli koronavirüs hastalarının yaklaşık %70’i EBV’yi yeniden faaliyete geçirdiğini kanıtladı.

daha fazla oku COVID amnezi ve beyin sisi daha yaygın hale geliyor

Epstein Barr virüsünden korunmak
Epstein Barr virüsünden korunmak

Epstein Barr virüsünden korunmak için neler yapılabilir?

Şu anda EBV’yi önleyebilecek bir aşı yoktur ancak aşı oluşturulabilir. Aşı geliştiricileri, soliter ve EBV ile ilişkili kanserleri önlemek için uzun yıllardır EBV aşıları geliştirmektedir. Diğer herpes virüslerine karşı aşılarımız var ve bir COVID aşısı geliştirmek için kullanılan teknoloji yardımcı olabilir.

Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi grip, soğuk algınlığı ve COVID virüsünden korumak için zaten yapmakta olduğunuz şeylerdir. Hasta insanlarla yakın temastan kaçının. Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde sosyal mesafeyi koruyun. Grip ve COVID aşıları olun, ellerinizi yıkayın ve kişisel eşyalarınızı paylaşmayın.

Seni korumanın en iyi yolu güçlü bağışıklık sistemi

  • Bol meyve ve sebze yiyin
  • düzenli egzersiz
  • sağlıklı bir kiloyu korumak
  • alkolden uzak durmak
  • 7-8 saat uyuyun
  • Stresi azalt.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.