Vücudunuz hemen morarıyor mu?

0

Vücudunuz kolayca morarıyor mu?

Kolayca morarma bazen normaldir ancak kanı incelten ilaçlar ve doktorunuzun bilmesi gereken tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Kolay morarma, sık sık morarma veya belirli bir bölgede morarma kanama sorununun habercisi olabilir.

Morarma, derinin altında olan yüzeye yakın kılcal damarlar olarak adlandırılan küçük kan damarlarının yırtılmasından kaynaklanır. Bazı kılcal damarlar kırılacak kadar sert bir yere çarptığında kanama, mor halkalar veya kırmızı morluklar olarak görünür. Birkaç gün içinde morlukların rengi kahverengi, yeşil ve sarıya çevrilir.

Vücudumuz neden kolayca morarır?

Kolay morarma ilerlemiş yaşlarda daha yaygındır. Yaşlandıkça cildiniz incelir çünkü cildinizin altındaki yağın bir kısmını kaybedersiniz. Daha yumuşak darbeler bile kılcal damarları kırabilir. Bu morluk genellikle kollar ve bacaklarda çürüklere sebep olur.

Sık sık morarmalar ve çürümeler ile ilgili çarpma veya darbeden oluştuğuna dair bir bilginiz yok ise, morarma kolayca anormal olabilir. Morarma ve çürükleri oluşturan diğer sebepler ise ilaçlar, takviyeler, kan hastalıkları ve kanın pıhtılaşmasını etkileyen diğer durumlardır.

 • Kan pıhtılarını önlemek için kanı incelten ilaçlar, kolayca morarmanın en yaygın bir sebeplerinden biridir. Bunlar, trombosit adı verilen pıhtılaşma hücrelerini inhibe eden antiplatelet ilaçları, aspirin ve Plavix’i içerir. Diğer Kan incelticiler ise Antikoagülanlar olarak adlandırılan pıhtılaşma proteinlerine müdahale eden ilaçlar arasında Coumadin, Eliquis ve Xarelto bulunur.
 • Kan pıhtılarını önlemek için verilen bu ilaçlar, bacaklarınızın ve kollarınızın kolayca morarmanıza neden olan yan etkileri olabilir. Bunlar şunları içerir: Bazı antibiyotikler, oral ve topikal steroidler ve ibuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler).
vücutta morarmalar
vücutta morarmalar
 • Birçok takviye ilaç özellikle morarmaya neden olan diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında morarmaya beraberinde getirecek. Bunlara Ginkgo, Sarımsak, Ginseng ve Balık yağı da dahildir.
 • Anemi, beyaz kan hücresi kanseri, hemofili  hastalığı gibi kan hastalıkları kollarınızın ve bacaklarınızın kolayca morarmasın uzun süre bu şekilde kalmasına sebep olabilir.
 • Karaciğer hastalığı pıhtılaşma için gerekli olan proteinlerin kaybına neden olabilir.
 • Diğer nedenler arasında alkol kötüye kullanımı ve yetersiz beslenme sayılabilir.
 • vitamin eksikliği B12, C ve K vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Özellikle ilerleyen yaşlarda ara sıra açıklanamayan morarmalar olabilir. Reçeteli ilaç kullanmaya dikkat edin ve sağlık uzmanınıza danışmadan ilacı almayı bırakmayın.

Sağlık uzmanınıza söylemeniz gereken bazı kolay morarma belirtileri şunlardır:

 • Hatırlamadığın veya çok hafif çarpmalar nedeniyle sık sık morarma
 • Sırt, göğüs veya yüz gibi yerlerde büyük çürükler oluşması
 • Renk değiştirmeye başlayan morarmalar ve bir haftadan uzun süren morluklar
 • Yılda 5 veya daha fazla burun kanaması, 10 dakikadan uzun süren kanama, ağızda, dışkıda veya idrarda kanama olması ve sık sık morarmalar. Uzun süreli kanamalar uzun veya ağır adet dönemleri olan kadınlar.
morarrmaların sebepleri
Morarrmaların Sebepleri

Vücudunuz kolayca morarıyorsa ne yapmalısınız?

Mutlaka doktorunuzla görüşün. Sağlık uzmanınız, morarmanızın nedenini kolayca bulmak için kan testleri yapabilir. İlaç veya takviye alıyorsanız bırakmanız veya bunları değiştirmeniz gerekebilir.

Vücudunuz kolayca morarırsa, tedavi etmekten başka özel bir tedavi yoktur. Bir morarma veya çürüme varsa buz uygulamak morlukların azalmasına yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.